İstanbulda Öğrenci Evi Ararken Karşılaşılan Sorunlar

İstanbulda Öğrenci Evi Ararken Karşılaşılan Sorunlar

Öğrenci evi bulmak zaten zor bir süreç iken özellikle büyük şehirlerde öğrenci evi bulmak daha zor. İstanbulda öğrenci evi ararken çoğu öğrencinin karşılaştığı çok büyük sorunlar var. Ev sahipleri, kriterlere uymayan evler, eşyalı denilen evin aslında eşyasız olması, bunlardan yalnızca birkaçı… Tüm bunların yanında promosyon olarak bir heveskıran daha geliyor: İstanbuldaki kiralık öğrenci evleri oldukça pahalı.
Bu yazımızda İstanbulda öğrenci evleri arayan öğrencilerin karşılaştığı genel sorunları derledik. İşte o sorunlar…

1- Fiyatların İlginç Bir Şekilde Yüksek OlmasıKiralık ev aramaya başlar iken önce maddi olarak planlar yapılır ve bunlara göre ev aranır. Fakat İstanbulda öğrenci evi fiyatları her zaman maddi olanakların çok daha üzerinde oluyor. Bunun sebebi ise genel olarak ev sahiplerinin evleri aileye daha düşük fiyata, öğrenciye ise daha yüksek fiyata sunması olarak gözüküyor.


2- Klasik 'Öğrenciye Ev Vermem' CevabıSokak sokak dolaşarak zar zor bulduğunuz bir kiralık evin ilanındaki numarayı arıyorsunuz ve karşınızdaki kişi öğrenciye asla ev vermeyeceğini belirtiyor. Bu durum çok sık başınıza geliyor olabilir çünkü ev sahipleri arasında sebebini bir türlü anlayamadığımız böyle peşin yargılar bulunuyor.


3- Aradığınız Kriterlere Sahip Sandığınız Eve Gittiğinizde Benzerliğinin Bile Olmadığını GörmekMaddi açıdan kendinize uygun olan güzel bir öğrenci evi buldunuz. Kriterlerde eşyalı olduğu, balkona sahip olduğu, doğalgaza sahip olduğu yazıyor ama evi görmeye gittiğiniz zaman eşyasız, balkonsuz ve doğalgazsız bir ev ile karşılaşıyorsunuz. 'Yanlış eve mi geldim?' diye düşünmeniz normal çünkü ne yazık ki bazı emlakçılar ve ev sahipleri bu şekilde öğrencileri kandırmaya çalışabiliyor. İstanbulda öğrenci evi arayışlarınızda kesinlikle güvenilir olan ve kapsamlı sitelerde araştırma yapın.


4- 'Kampüse 5 Dakika' Yalanıİstanbulda ev arayan öğrenciler için en sinir bozucu durum bu olsa gerek. Kampüse 5 dakika mesafede diye kiralık ilanı verilen çoğu evin aslında kampüse 15-20 dakika uzaklıkta olması sorunu akıllara 'Kandırıldık mı acaba?' sorusunu getiriyor. Evet, bu durumda ya kandırıldınız ya da aşırı iyimser ev sahibi adım hesabıyla kuş uçumu mesafeyi karıştırdı. Büyük şehirlerde, özellikle de İstanbulda öğrenci evi ararken bu sorunlarla sık sık karşılaşacaksınız. Pes etmeyin. Önemli olan güvenilir bir site içerisinde arayışınıza devam etmek.